Mi az azbeszt?
Az azbeszt a természetben előforduló szálas szerkezetű ásvány, melynek szálai rendkívül erősek és ellenállnak a magas hőmérsékletnek is, ezért elterjedten alkalmazták hő- és hangszigetelésre, tűzálló anyagként.
KapcsolatAzbeszttartalmú termékekkel leginkább szigetelések, palatetők, csomagolások, ipari tömítések, valamint járművek fékbetétjei ésj kuplungtárcsái esetében találkozhatunk.
Hol találkozhatunk vele?
Azbeszttartalmú termékekkel leginkább szigetelések, palatetők, csomagolások, ipari tömítések, valamint járművek fékbetétjei és kuplungtárcsái esetében találkozhatunk.
Legelterjedtebb az azbeszt cement, illetve a szórt azbeszt alkalmazása. A leggyakrabban használt azbeszt cement kb. 10-15% azbesztrostot tartalmaz, melyet a késztermékben jelentős mértékű cement köt össze, így a veszélyt jelentő azbesztrostok csak az anyag károsodása esetén juthatnak ki a levegőbe.
A szórt azbeszt azonban az emberi egészségre legveszélyesebb azbeszt termék, hiszen kb. 90%-ban tartalmaz azbesztrostokat, melyeket mindössze kevés cement köt össze, így a kiporzás veszélye igen magas.
GALÉRIA1. Ereszcsatornák és lefolyócsövek
2. Ereszdeszka
3. Padlólapok
4. Ereszcsatornák és lefolyócsövek
5. Bojler, vízmelegítő
6. Biztosítószekrény
7. Álmennyezet
8. Lambéria
9. Szigetelés
10. Víztartály
11. Vezetékek
Milyen épületekben lehet szórt azbeszt?
- lakótelepi, valamint a 2000 előtt épült házakban;
- középületekben: művelődési ház, iskola, óvoda, templom, színház, irodaház, kórház, szállók, öregek otthona, pályaudvarok stb.
- ipari épületekben.
Az épület mely részében találkozhatunk szórt azbeszttel?
- kazánoknál, fűtéscsöveknél, valamint központi fűtés-vezetékeknél;
- az alagsori födémben, közösségi és tároló helyiségekben (pl.: babakocsi tároló);
- kazánban, kéményben, légkondicionáló berendezésekben;
- az ipari csarnokok, pályaudvarok, stb. tetőszerkezetében;
- palatetőkben;
- tűzveszélyes helyiségek (pl.: laboratóriumok) szigetelésénél.
Miért veszélyes az azbeszt?
Az azbesztnek minősülő valamennyi szilikátfajta súlyosan egészségkárosító hatású, így például belélegezve daganatkeltő, toxikus, rákot vagy súlyos és irreverzibilis tüdőkárosodást okozhat.
Az azbeszt elsősorban a levegőből belélegezve jut a szervezetünkbe.
Mivel az azbeszt hosszában könnyen hasad, így egészen vékony szálak jönnek létre, melyek átmérője kisebb a tüdőnkbe vezető hörgők átmérőjénél, így könnyen bejut a tüdő mélyebb rétegeibe, ahol megtapad, majd – akár több évtizedes lappangási idő után – betokozódik, és kóros elváltozásokat idézhet elő.
Milyen jogi szabályozások vonatkoznak rá?
Európai irányelvek:
- 1983 óta tilos a kékazbeszt felhasználása.
- 1985-től korlátozták a többi azbesztfajta alkalmazását.
- 1991-től tilos az összes amfibolazbeszt alkalmazása.
- 1999-től tilos a krizotil alkalmazása (2005-ig kellett az irányelveknek megfelelő törvényeket a tagországoknak megalkotni).
Magyarország:
- 1992-től tilos a kékazbeszt alkalmazása.
- 2005-től tilos a krizotil alkalmazása.
Fontos, hogy soha ne próbálja meg önállóan eltávolítani az azbesztet! Ha azbesztgyanús termékkel találkozik, kérje szakértőink segítségét! A lebontott azbeszt és azbesztpala értékesítése, valamint ingyen átadása tilos!
Ha bizonytalan abban, hogy van-e egészségkárosító azbeszt a házában, munkahelyén vagy egyéb környezetében, hívja szakértőinket egy helyszíni felmérésre!